środa, 10 września 2014

Glinki naturalne – składnik wzbogacający tradycyjne kosmetyki

Glinka zielona Montmorillonite Glinki kosmetyczne wykorzystywane są pielęgnacji ciała od setek lat. Ich właściwości znane były już w starożytności. Mają działanie bakteriobójcze, mineralizujące, odtruwające, jak również stymulujące funkcję organizmu. Obecnie powszechnie używa się ich do wzbogacenia różnego rodzaju kosmetyków.

Glinki to naturalne surowce mineralne wydobywane z głębokich pokładów gleby, morza czy jaskiń, czyli z takich miejsc, które są wolne od zanieczyszczeń. Ich właściwości lecznicze wynikają z ich struktury oraz zawartości soli mineralnych.
W połączeniu z wodą lub z naparem z ziół oraz z olejem kosmetycznym, glinki mogą być wykorzystywane jako maseczki kosmetyczne na włosy, twarz i dekolt, a także jako okłady do pielęgnacji całego ciała. Ten naturalny kosmetyk doskonale oczyszcza twarz oraz dostarcza jej potrzebnych mikroelementów.
Glinki mają zdolność pochłaniania nadmiaru sebum i toksyn szkodliwych dla skóry. Nie tylko wykorzystuje się je do robienia maseczek. Znalazły zastosowanie również w pudrach i jako dodatek do mydeł – nie tylko ze względu na ich właściwości, ale również na różnorodność kolorów.

Rodzaje glinek

  • Najpopularniejszą i najsilniej działającą jest glinka zielona. Swój intensywny kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza. Wskazuje właściwości antyseptyczne i hamuje namnażanie się bakterii. Znalazła równie zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego, ze zmianami ropnymi i zaskórnikami. Dogłębnie oczyszcza pory oraz reguluje wydzielanie sebum.
  • Glinka biała to inaczej glinka porcelanowa lub chińska. Wykazuje podobne właściwości do glinki zielonej, jednak jest od niej delikatniejsza. Zalecana jest do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Posiada znaczną zawartość glinu i to właśnie on nadaje glince właściwości wygładzające i zabliźniające. Stanowi ona również dodatek do leczniczych pudrów i zasypek, cieni i kremów.
  • Glinka czerwona zalecana jest przy trądziku różowatym oraz przy cerze z popękanymi naczynkami. Stosowana systematycznie uszczelnia naczynka krwionośne i zapobiega ich pękaniu. Można ją stosować zarówno przy skórze wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień, jak i tłustej.
  • Bogata w żelazo glinka żółta wykazuje podobne właściwości do pozostałych rodzajów glinek.Nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej, która jest jednocześnie wrażliwa. Ma właściwości regeneracyjne i rewitalizujące, pozytywnie wpływa na cerę dojrzałą, szarą i zmęczoną.
  • Glinka różowa jest połączanie, glinki czerwonej i glinki białej w proporcji 1:2. Szczególnie zalecana jest dla skóry delikatnej i wrażliwej, ponieważ koi podrażnienia, goi rany oraz ściąga skórę.

Naturalne kosmetyki z glinką różnego rodzaju znajdziesz w Lawendowej Mydlarni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz